Ilość plastiku zalewa nasze środowisko, możemy go spotkać niemal wszędzie. Ekolodzy biją na alarm, że jeśli tak dalej pójdzie, nie będziemy w stanie poradzić sobie z tym zagrożeniem. Plastik szkodzi nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Każdy z nas może przyczynić się, jednak do zmniejszania ilości plastiku na świecie. Jak? Pierwszym, bardzo prostym krokiem ku temu, jest zrezygnowanie z kupowania wody w plastikowych butelkach, na rzecz znacznie bardziej ekologicznego rozwiązania, czyli stosując we własnym domu filtry do wody.

Filtry do wody rodzaje

Filtry do wody z roku na rok stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. W trosce o środowisko, a co za tym idzie i także nasz zdrowie i naszych bliskich, warto stosować filtry do wody. Rodzaje filtrów do wody można podzielić na dwie osobne grupy te ze względu na sposób oczyszczania oraz podział ze względu na sposób montażu.

Rodzaje filtrów do wody ze względu na sposób oczyszczania:

  • filtry węglowe

  • zmiękczacze do wody

  • lampy sterylizujące UV

  • filtry sedymentacyjne

  • filtry odwróconej osmozy

Rodzaje filtrów pod względem sposobu montażu

  • filtry na cały dom

  • filtry pod szafkę kuchenną

  • filtry łazienkowe

  • dzbanki filtrujące

Niezależnie od tego na jaki filtr do wody się zdecydujemy, zmniejszymy tym samym ilość plastiku w naszych domach.

Odwrócona osmoza- najskuteczniejsza metoda filtracji wody

Odwrócona osmoza to metoda filtracji wody, którą wykorzystują nawet producenci wody mineralnej. Efektem odwróconej osmozy jest uzyskanie krystalicznie czystej wody. Filtry do wody odwróconej osmozy składają się w głównej mierze z półprzepuszczalnej osmotycznej błony, którą porównać można do dużego sitka. Cienkie półprzepuszczalne błony rozdzielają wodę na roztwory o różnym stężeniu, dzięki temu przez membranę przechodzi praktycznie 100 % czysta, pozbawiona zanieczyszczeń woda, natomiast pozostała stanowi tzw. odrzut, który kierowany jest do kanalizacji.

Największe zalety filtrów do wody odwrócona osmoza:

  • dzięki filtracji woda zostaje pozbawiona wszelkich, zawartych w niej, szkodliwych zanieczyszczeń, dzięki czemu nadaje się do bezpośredniego spożywania, tak oczyszczoną wodę możemy nie tylko pić, ale również używać jako baza do potraw czy napojów, wzbogacając ich smak,

  • filtry do wody odwróconej osmozy sprawiają również, że woda jest miększa, dzięki czemu nadaje się do ekspresów do kawy, czajników elektrycznych, czy żelazka, dbając o sprzęty i przedłużając ich żywotność,

  • stosując odwróconą osmozę kupujemy mniej wody w plastikowych butelkach, czym przyczyniamy się do ochrony środowiska.

Czy odwrócona osmoza ma wady?

Odwrócona osmoza to jak już wspomniano najlepszy i najchętniej wybierany sposób filtracji wody, jednak niestety nie jest on pozbawiony wad. Odwrócona osmoza wiąże się z dość sporym odrzutem wody do kanalizacji. Oczywiście, wraz ze wzrostem zainteresowania filtrami do wody, producenci starają się udoskonalić system odwróconej osmozy, aby odrzut wody do kanalizacji był jak najmniejszy, jednak mimo to kupując tego typu filtr do wody musimy się z nim liczyć. Sceptycy co do odwróconej osmozy zarzucają tej metodzie również całkowite pozbawianie wody, również jej dobrych związków i wartości, nie jest to jednak problem nie do rozwiązania. Dzisiejsze filtry do wody odwróconej osmozy posiadają również filtr mineralizujący, dzięki czemu woda zostaje wzbogacona o cenne składniki.

Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl

Dodaj komentarz