Kawa to zdecydowanie jedna z najwspanialszych rzeczy, która mogła przydarzyć się ludzkości. Czarna, smaczna, aromatyczna, pobudzająca do działania, sprawiająca, że jesteśmy wydajniejsi oraz wykonujemy wszystkie nasze prace sprawniej i szybciej – stała się już produktem pierwszej potrzeby. Pijemy ją zwłaszcza rano, często jest tą rzeczą, którą mamy od razu na myśli po przebudzeniu. Czy zastanawialiście się nad tym, dlaczego najlepiej się czujemy, gdy wypijemy kawę z samego rana?

Zaraz po przebudzeniu marzymy – oprócz oczywiście tego, żeby była niedziela i moglibyśmy wrócić spać – o tym, aby pozytywnie oraz miło rozpocząć dzień. Tak się składa, że bez żadnych problemów możemy to zrobić. Właściwie od nas zależy to, jak bardzo nasz poranek będzie udany. Możemy w tym celu przytulić się do ukochanej osoby, odwiedzić naszą pociechę, wypić filiżankę ulubionej kawy. To właśnie kawa jest tym elementem, który bardzo często łączy ze sobą pozostałe czynności. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, dlaczego właściwie kawa smakuje najlepiej rano? Jest kilka powodów, o których warto wspomnieć.

Picie kawy to wspólny, rodzinny rytuał?

Bardzo często zdarza się, że rano, przy wspólnym stole w kuchni lub w salonie, spotyka się cała rodzina. Wspólne rozmowy przy kawie w niektórych rodzinach, zdecydowanie można potraktować jako rytuał, coś co łączy rodzinę i bez czego nie wyobrażamy sobie udanego dnia. To jeden z tych powodów, dla których kawa o poranku smakuje najlepiej.

Kawa pobudza

To najważniejsze. Z rana chcemy być pełni energii i chęci do działania. Niestety to teoria, a życie bywa diametralnie różne. Kawa pomaga nabrać sił i rozkręcić organizm. Dlaczego? Pobudza ona ospały umysł, zwiększając chwilowo IQ i pamięć krótkotrwałą. Wspomaga koncentrację, układ trawienny i krążenie. Po obfitym posiłku czarna kawa przyspieszy przemianę lipidów. Dzięki niej po prosty bardzo dobrze się czujemy, jesteśmy zawsze gotowi do działania.

Większa efektywność

Pobudzony do działania organizm, na pewno o wiele lepiej oraz szybciej funkcjonuje. To się przekłada na naszą wydajność, efektywność pracy, szybkość podejmowanych decyzji, jak również myślenie przyczynowo-skutkowe. Jeżeli nie chcemy, aby zasypiać nad klawiaturą komputera, nie męczyć się w trakcie nauki, lepiej zapamiętywać i przekazywać wiedzę, a co za tym idzie – mieć lepszy humor – filiżanka bardzo dobrej jakości kawy, będzie dla nas po prostu zbawienna.

Dodaj komentarz