Ekologia coraz śmielej wkracza w budownictwo mieszkaniowe i sprawia, że stosujemy rozwiązania, które polepszają zdecydowanie komfort życia i sprawiają, że dom jest bardziej przyjazny dla środowiska. Dotyczy to głównie izolacji domów, a także systemów grzewczych, które w naszym klimacie odgrywają szczególnie ważną rolę. Jak sprawić, aby w sezonie letnim chłodzić dom, a jednocześnie nie zanieczyszczać środowiska?

Nowoczesne domy coraz częściej wyposażone są w instalacje oraz inne rozwiązania, które sprawiają, że mamy do czynienia z oszczędnościami, brakiem konieczności inwestowania przesadnie dużych środków w utrzymanie. Im więcej zainwestujemy w wydajne i energooszczędne materiały, tym zdecydowanie lepiej. Zwróci nam się to w późniejszych rachunkach.

Myśląc o nowoczesnym oraz ekologicznym domu przede wszystkim myślimy o ogrzewaniu oraz stosowaniu klimatyzacji. Tak się składa, że obie te rzeczy po prostu idą w parze. Klimatyzacja jest przede wszystkim rozwiązaniem, które jest uniwersalne i pozwala na zachowanie komfortu cieplnego przez cały rok. Jak to możliwe? Latem chłodzimy powietrze, zimą je ogrzewamy.

Klimatyzacja i jej serwis

Zakup klimatyzacji oraz serwis klimatyzacji innych producentów jest gwarantem, że latem, gdy temperatura za oknem wynosi +30 stopni Celsujsza, w domu będziemy mieli po prostu chłodno. Odpowiednio niska temperatura sprawi, że wszyscy domownicy będą mieli możliwość spokojnego snu, odpoczywania, zabawy, nauki, spotkań. Zbyt wysoka temperatura zdecydowanie w tym przeszkadza. Potencjał klimatyzacji jest bardzo duży i można go spokojnie wykorzystać.

Zobacz także: https://newsowy.pl/zalety-dobrej-i-dobrze-serwisowanej-klimatyzacji-w-biurze/

Osłony okienne

To kolejne rozwiązanie, które warto zastosować. Mocno nasłonecznione wnętrza to efekt przedostawania się promieni słonecznych przez szyby okienne. Ograniczenie wpadania promieni słonecznych jest jednym z czynników, który wpłynie na zmniejszenie temperatury. Możemy zastosować rozwiązania klasyczne, jak rolety, albo nowocześniejsze, jak markizy okienne.

Izolacja

Choć większości z nas izolacja kojarzy się z sezonem zimowym i oszczędzaniem ciepła to ma ona również drugą funkcję – w sezonie letnim, gdy mamy bardzo mocne nasłonecznienie, nagrzane mury również są problemem. Odpowiednia warstwa wełny lub styropianu sprawi, że ściany nie będą nagrzane, a tym samym ciepło nie będzie przenikało do wnętrza domu.

Zastosowanie 3 powyższych rozwiązań sprawi, że latem nasz dom będzie bardzo przyjemnym miejscem do życia.

One Reply to “Czy można ekologicznie chłodzić dom. Sprawdź 3 popularne rozwiązania”

Dodaj komentarz