Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej znacznie zwiększa szanse kandydata na otrzymanie wymarzonej pracy. Warto więc poświęcić czas na dokładne przestudiowanie wymagań potencjalnego pracodawcy oraz określenie swoich celów i wymagań. Oto kilka kroków, które warto wykonać przed rozmową o pracę.
Zapoznaj się z opisem stanowiska
Pierwszą rzeczą, na której warto się skupić jest dokładne przestudiowanie oferty pracy. Opis stanowiska to lista kwalifikacji, cech oraz umiejętności, jakich pracodawca szuka u idealnego kandydata. Im bardziej będziesz w stanie dostosować się do tych szczegółów podczas rozmowy o pracę, tym szybciej pracodawca zobaczy, że masz odpowiednie kompetencje.
Co więcej, opis stanowiska może również podsunąć pomysły, jakie potencjalnie pytania mogą paść podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Aktualne oferty pracy w Koszalinie
Zbadaj firmę
Analiza firmy, do której aplikujesz to kolejny ważny krok, który warto wykonać przed udaniem się na spotkanie rekrutacyjne. Pomoże to nie tylko poznać osoby, z którymi możesz spotkać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale również pomoże w przygotowaniu odpowiednich pytań do pracowników firmy.
Na co zwrócić uwagę podczas badania firmy?
-
Jakie produkty i usługi oferuje?
-
Kto zajmuje menedżerskie stanowiska?
-
Jaka jest pozycja firmy na rynku?
-
Jak jest kultura organizacji?
-
Jaka będzie moja potencjalna rola w firmie?
Wystarczy krótki research, aby uzyskać znaczną przewagę nad konkurentami.
Odpowiedzi na często zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej
Niezależnie od stanowiska oraz branży, w których prowadzona jest rekrutacja, istnieje duża szansa na to, że podczas rozmowy padnie jedno z kilku typowych pytań. To dobra informacja, ponieważ można się na nie przygotować, opracowując szybkie i trafne odpowiedzi.
Oto kilka standardowych pytań, które najczęściej padają podczas rozmów rekrutacyjnych:
-
Dlaczego chcesz tutaj pracować?
-
Co jest dla Ciebie największym wyzwaniem na tym stanowisku?
-
Jakie są Twoje największe atuty?
-
Dlaczego chcesz zrezygnować z obecnej pracy?
Konstruując odpowiedzi na wyżej postawione pytania – oraz te samodzielnie sformułowane – warto posłużyć się techniką elevator pitch. To krótka forma autoprezentacji, której długość trwa zaledwie kilkanaście sekund, a sama odpowiedź w pełni wyczerpuje temat. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzi się to dużo lepiej niż ciągnąca się nieskończoność odpowiedź.
Szukasz pracy? Zajrzyj tutaj
Zaplanuj podróż
Nie ma nic gorszego niż spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną. Nie ma wówczas znaczenia, jak dobrze kandydat się do niej przygotował. W oczach osób rekrutującej i tak zostanie uznany za niepunktualnego oraz mało profesjonalnego.
Warto pamiętać o tym, planując swoją podróż na rozmowę kwalifikacyjną – zwłaszcza jeśli odbywa się ona na nieznanym wcześniej terenie. Należy wówczas wyjść kilkanaście minut wcześniej niż wskazuje nawigacja, a także rozplanować sam przejazd, jeśli korzysta się z komunikacji miejskiej. Dobrze jest mieć również przy sobie kontakt do osób odpowiedzialnych za rekrutację – w przypadku przewidywanego spóźnienia, należy o tym powiadomić.