Na właścicielu auta ciąży wiele obowiązków. Odpowiada on za pilnowanie regularnych przeglądów czy aktualnego ubezpieczenia. Musi również zadbać o odpowiednią utylizację samochodu. Jakie auta oddaje się na złom? Jak wygląda procedura?
Jakie samochody oddaje się na złom?
Złomowisko samochodów to miejsce, gdzie legalnie można oddać samochód, który nie nadaje się już do użytku i prawidłowo go zutylizować. Najczęściej na złom trafiają samochody powypadkowe. Gdy siła uderzenia jest bardzo duża i zostaną naruszone najważniejsze elementy konstrukcyjne, naprawa jest niemożliwa. Drugim najczęstszym przypadkiem są samochody stare i po prostu zużyte. Złomowanie aut w Trzebini i każdym innym mieście jest najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy auto coraz częściej się psuje. Może również pojawić się sytuacja, gdy znalezienie prawidłowej części do wymiany będzie niemożliwe, lub naprawa wszystkim niezbędnych elementów będzie przewyższała wartość całego pojazdu. Wtedy złomowanie będzie najbardziej opłacalną opcją.
O czym należy pamiętać podczas złomowania?
Decydując się na złomowanie samochodu, należy pamiętać o tym, że niezbędne jest przestrzeganie określonych procedur. Skup aut w Krakowie i wszystkich innych miastach najpierw upewni się, że jesteś właścicielem pojazdu i masz prawo przekazać je do utylizacji. Jeśli jesteś współwłaścicielem – niezbędne jest pełnomocnictwo od drugiego właściciela. Będziesz musiał przedstawić dokument tożsamości, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Nie zapomnij zabrać ze sobą tablic rejestracyjnych. Jeśli ich nie posiadasz (bo np. uległy całkowitemu zniszczeniu podczas wypadku) musisz przedstawić specjalne oświadczenie. Następnie pracownicy wystawią Ci dokument, potwierdzający przyjęcie samochodu do zezłomowania. Z tym dokumentem musisz udać się do urzędu miasta, do Wydziału Komunikacji i wyrejestrować pojazd. Powinieneś to zrobić w trakcie kolejnych 20 dni. Nie zapomnij również poinformować ubezpieczyciela.