Glany to mocne, ciężkie obuwie kojarzone z fanami muzyki rockowej. Ich noszenie stało się na tyle modne, że często są wykorzystywane w wielu stylizacjach. Do czego będą pasowały wysokie glany?

Wysokie glany – jak je nosić?

Jednym z charakterystycznych dodatków kojarzonych z muzyką rockową jest dosyć drapieżny ubiór. Każdy prawdziwy fan ostrej muzyki powinien posiadać w swojej szafie glany. Są to ciężkie, mocne, skórzane buty, sięgające kostki lub wyżej. Są sznurowane. Krótsza wersja posiada 10 podwójnych dziurek, dłuższa 20. Czasami posiadają również metalowe wzmocnienie z przodu w okolicach palców. Dawniej tego rodzaju buty nosiły określone subkultury – punkowcy, metalowcy lub skinheadzi. Dzisiaj może nosić je każdy. Dzięki temu, że są uniwersalne, mogą być noszone zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Glany wysokie świetnie sprawdza się w luźnej stylizacji z dżinsami, koszulką i skórzaną kurtką. W przypadku kobiet mogą być fajnym sposobem na przełamanie grzecznego wyglądu. Dziewczęca sukienka z ciężkimi butami będzie stanowiła kontrast, a tym samym ciekawe połączenie. 

Ciekawa historia butów

Zastosowanie tego rodzaju obuwia na przestrzeni lat się zmieniało. Buty glany zostały zaprojektowane przez niemieckiego lekarza, dr. Märtensa, który uległ wypadkowi na nartach. Aby ponownie nie doznać urazu skręconej kostki, zaprojektował obuwie dobrze przytrzymujące stopę i zapewniające stabilizacje. Inspirował się mocnymi butami robotników. Wymyślone przez niego obuwie szybko zyskało wielu zwolenników. Korzystało z niego wojsko i inne służby mundurowe czy pracownicy fizyczni. Obuwie największą popularność zyskało, gdy zaczęło być używane przez buntującą się młodzież należącą do różnych subkultur. Aby podkreślić swoją przynależność do określonej grupy, wykorzystywali kolorowe sznurówki. Dzisiaj glany traktowane są jako zwykłe obuwie, które może być noszone przez każdego. Ich klasyczny kształt i trwałość sprawia, że mają wielu fanów. 

Dodaj komentarz