Pojawienie się rusztowania na placu budowy jest wymogiem, który każdy inwestor powinien spełnić, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym na nim, jak również wykonującym prace na wysokości. Żeby takowe spełniało swoją rolę musi spełniać określone warunki związane z szeroko pojętymi normami. Nie bez znaczenia pozostaje także wygoda podczas użytkowania, jak również cena. Czym się kierować przy wyborze tego typu sprzętu? Podpowiadamy.
Jak wybrać rusztowanie: zwróć uwagę na jego funkcje
Czym właściwie jest rusztowanie? Jest to nic innego jak tymczasowa konstrukcja, która wznoszona jest przy pojawianiu się konieczności wykonania prac na wysokości. Jaką wysokość roboczą ona zapewnia? Otóż mowa o przedziale od kilku do kilkudziesięciu metrów. Wszystko zależy od tego, na jakie rusztowanie mamy zapotrzebowanie, w tym na przykład na rusztowanie ramowe, które spełnia wiele przydatnych funkcji. W jaki sposób można mocować rusztowanie? Tutaj również w zależności od tego, o jakim mówimy wyróżnia się przede wszystkim o mocowaniu do budynku, albo też o tym, że można je postawić w formie wolno stojącej. Na rynku dostępne są także rozwiązania w postaci rusztowań jezdnych. Funkcjonalność i zastosowanie rusztowań jest bardzo szerokie. Najczęściej wykorzystywane są w trakcie prac wykonywanych na zewnątrz budynku w tym m.in. budowie dachu. Są jednak również częstym elementem wyposażenia placu budowy w przypadku malowania ścian wewnątrz danej inwestycji.
Zobacz także: http://wnetrzator.pl/wynajem-rusztowan-czy-warto-jest-postawic-na-to-rozwiazanie/
Jak wybrać rusztowanie: zwróć uwagę na rodzaj
Za wybór odpowiedniego rusztowania odpowiada kierownik budowy. Istnieje wiele rodzajów rusztowań, które mogą być wykorzystywane do poszczególnych prac. Podobnie jest z rodzajem materiałów, z jakich są wykonane. Wymienia się między innymi włókno szklane, aluminium oraz stal i drewno.
Jak wybrać rusztowania: wysokość i charakter prac
Nie bez znaczenia pozostaje kwestia ustalenia na jakiej wysokości będą pracować poszczególni członkowie ekipy budowlanej. Większość rusztowań ma taką uniwersalną wysokość, jednakże w przypadku zapotrzebowania na konkretną należy po prostu zgłosić się do ich producenta. A teraz kwestia nowe czy używane. To wszystko zależy od tego czy będziemy je potrzebowali jednorazowo czy już mają wejść na stałe w skład wyposażenia materiałów budowlanych naszej firmy. Jeśli tak, to pozostaje kwestia składowania. Z powodzeniem można także postawić na rusztowania używane. Tego typu sprzęt również spełnia swoje wymagania i jest pożądany szczególnie wtedy, kiedy będzie potrzebny jednorazowo.
One Reply to “Rusztowanie – czym się kierować przy jego wyborze?”