Nie sposób zliczyć imprez sportowych, które w 2020 roku nie odbyły się ze względu na pandemię koronawirusa. Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio czy Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej to tylko niektóre z zawodów najwyższej rangi, które zostały przełożone na przyszły rok. Rajd Dakar 2020 był jedną z niewielu imprez, które odbyły się bez zakłóceń, co ma związek z rozgrywaniem imprezy tuż po Nowym Roku. Choć pandemia wciąż nie daje za wygraną, Rajd Dakar 2021 zostanie rozegrany zgodnie z planem, jednak rywalizacja ma stać pod znakiem reżimu sanitarnego.

Dakar 2021 – kiedy i gdzie się odbędzie?

Termin rozegrania 43. edycji Rajdu Dakar pozostaje bez zmian – impreza odbędzie się w pierwszej połowie stycznia, a dokładnie między 3 a 15 stycznia 2021 roku. Gospodarzem zawodów ponownie zostanie Arabia Saudyjska, która po raz pierwszy gościła najtrudniejszy rajd terenowy na świecie w 2020 roku. Choć Rajd Dakar drugi raz z rzędu odbędzie się w tym samym kraju, to organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby tegoroczna trasa rajdu nie pokrywała się z tą, na której kierowcy toczyli zaciętą batalię na początku bieżącego roku.

Kierowcy wyruszą na pierwszy etap rajdu z Dżuddy, w której też zakończą swój udział w imprezie. Oficjalny start Dakaru poprzedzi prolog liczący zaledwie 11 kilometrów, który również został osadzony w Dżuddzie. Zawodnicy w drodze do upragnionego zwycięstwa odwiedzą takie miasta jak Wadi ad-Dawasir, Janbu al-Bahr czy stolicę Arabii Saudyjskiej – Rijad. Na 9 stycznia zaplanowano dzień przerwy, który zawodnicy spędzą w mieście Ha’il. Rajd Dakar 2021 będzie liczył 12 etapów plus prolog, co składa się na 7 646 km całej trasy, z czego 4 767 km będą stanowić odcinki specjalne. W porównaniu z rokiem ubiegłym, rajd będzie krótszy o nieco ponad 200 km, co można uznać za duży sukces organizacyjny.

Zobacz także: https://gazeta-polska.pl/rajd-dakar-2021-organizatorzy-wprowadzaja-nowe-zasady-bezpieczenstwa/

Rajd Dakar 2021 w obliczu koronawirusa

Wiele wskazuje na to, że uczestnicy dotrą na Dakar prywatnymi czarterami, aby uniknąć ryzyka spowodowanego podróżami lotami rejsowymi. Aby wejść na pokład, wszyscy zawodnicy i członkowie teamów będą musieli okazać negatywny test na COVID-19. Po dotarciu na miejsce będzie obowiązywać obowiązkowa, 2-dniowa izolacja w hotelu, gdzie najprawdopodobniej zostaną przeprowadzone ponowne testy na koronawirusa. Co więcej, wszyscy uczestnicy imprezy będą funkcjonować jak w „bańce”. Nikt z zewnątrz nie będzie miał wstępu do obozów, a członkowie teamów biorących udział w Dakarze nie będą mogli go opuszczać. Podobna taktyka została zastosowana przy okazji organizacji turniejów tenisowych czy wyścigów Formuły 1, co pozwoliło zredukować przypadki COVID-19 do minimum.

One Reply to “Rajd Dakar 2021 a pandemia koronawirusa – co warto wiedzieć?”

Dodaj komentarz