Nowoczesne systemy klimatyzacji coraz częściej pojawiają się nie tylko w biurach czy sklepach, ale również w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych. Montaż domowej klimatyzacji wiąże się jednak nie tylko z wydatkami na wysokiej jakości sprzęt, ale również kosztami jego utrzymania oraz przeglądów technicznych. Optymalizacja pracy klimatyzatorów jest istotna nie tylko w kontekście ich wydajności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa dla zdrowia. Zatem jak dbać o klimatyzator, aby służył nam jak najdłużej?

Jak działa klimatyzacja?

Schemat działania klimatyzacji jest prosty – we wnętrzu urządzenia klimatyzacyjnego następuje wymiana powietrza w celu optymalizacji jego temperatury i poziomu wilgotności. Z tego względu w klimatyzatorach montowane są specjalne filtry, za pośrednictwem których zachodzi proces oczyszczania powietrza z drobnoustrojów, pyłów i innych zabrudzeń niekorzystnie wpływających na jakość powietrza w domu.

Regularne czyszczenie filtrów w klimatyzatorach

Warunkiem koniecznym do zachowania prawidłowej pracy domowej klimatyzacji jest dbałość o odpowiedni poziom czystości filtrów wstępnych znajdujących się wewnątrz jednostki klimatyzatora. Do tego celu należy używać delikatnych środków czyszczących, bakteriobójczych specjalnie do tego przeznaczonych. Mocniejsze preparaty mogą powodować poważne dolegliwości zdrowotne z uwagi na ich kontakt z powietrzem krążącym w układzie klimatyzatora. Niektóre urządzenia klimatyzacyjne posiadają jednorazowe filtry, które należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Stan filtrów warto kontrolować regularnie, zwłaszcza w okresach o zwiększonej częstotliwości pracy klimatyzacji.

Zobacz także: https://luksusowi.pl/klimatyzacja-w-domu-3-powody-dla-ktorych-warto-ja-miec/

Czyszczenie jednostki zewnętrznej

Niezwykle istotnym elementem jest regularne oczyszczanie jednostki zewnętrznej klimatyzatora, czyli skraplacza. Z uwagi konieczność montażu na zewnętrznych ścianach budynku, skraplacz narażony jest na nagromadzanie się większej ilości zanieczyszczeń niż ma to miejsce w przypadku parownika (jednostki wewnętrznej). Czyszczenie i konserwację skraplacza można przeprowadzić za pomocą produktów chemicznych dedykowanych klimatyzatorom, jednak z uwagi na ich kwasowo-zasadowy charakter należy to robić z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Profesjonalne czyszczenie klimatyzacji

Dobra klimatyzacja to czysta i sprawna klimatyzacja, dlatego warto regularnie poddawać ją pracom serwisowym. Wiele firm, jak m.in. https://coldklim.pl/ fachowo zajmuje się nie tylko optymalizacją działania klimatyzatorów, ale również jej kompleksowym czyszczeniem i odgrzybianiem. Dbałość o idealny stan techniczny domowej klimatyzacji to krok w stronę ochrony zdrowia mieszkańców i komfort użytkowania urządzenia na co dzień.

One Reply to “Jak dbać o klimatyzację w domu? Praktyczne wskazówki”

Dodaj komentarz