Obecnie przemysł zajmujący się obróbką metali jest niesamowicie rozwinięty. Aby obróbka mogła być skuteczna konieczne jest jednak wykorzystywane bardzo precyzyjnych specjalistycznych sprzętów takich jak prasa krawędziowa. Odpowiada ona za zaginanie metali i w tym celu wykorzystuje to, iż są one ciągliwe.

Jak działa prasa krawędziowa?

To w jaki sposób działa prasa krawędziowa zależy od tego jakiego jest rodzaju. W dużym skrócie wykorzystuje ona jednak napęd różnego rodzaju w celu wywołania nacisku na blachę, która pod sporym obciążeniem odgina się w pożądany sposób. W ten sposób blachy są wyginane na przeróżne sposoby i cały proces jest znacznie prostszy niż kiedykolwiek.

W dużym skrócie jest to po prostu prasa do gięcia. W celu napędu używa ona na przykład silnika elektrycznego napędzanego przez koło zamachowe, czy też ciśnienia, które tworzone jest przez olej hydrauliczny. Na rynku znajdziemy jeszcze kilka odmian pras krawędziowych w tych prasy pneumatyczne, serwo-elektryczne czy też hybrydowe.

Dlaczego prasy krawędziowe są wykorzystywane?

Dzięki zastosowaniu takich maszyn jak prasy krawędziowe zwane też krawędziarkami możliwe jest odginanie blach z dużą precyzją oraz powtarzalnością. Właśnie to sprawia, że są one tak chętnie używane przez wielkie zakłady przemysłowe zajmujące się obróbką metali.

Dziś produkowane prasy krawędziowe gwarantują jednak nie tylko to, że blacha będzie odginana z dużą powtarzalnością, a także precyzją, lecz również cichą pracę, a także bardzo prostą i intuicyjną obsługę. Do tego komponenty używane do ich produkcji są znacznie bardziej solidne niż miało to miejsce wcześniej.

Jak wybrać prasę krawędziową?

Przy wyborze prasy krawędziowej trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na jej parametry takie jak na przykład to jak duży nacisk liczony w tonach może wytworzyć na blachę. Od tego zależy to jakie metale będą mogły być z jej pomocą gięte. Ważna kwestia to także wymiary samej maszyny. Trzeba się upewnić, że jest odpowiednio duża do giętych przez nas blach.

Dodaj komentarz