Problem otyłości jest powszechny i dotyczy właściwie każdej grupy wiekowej. Czy jednak samo hasło „otyłość” kojarzy się nam z czymś więcej niż tylko dodatkowymi kilogramami? Raczej nie, a powinno. Właśnie rozpoczęła się kampania społeczno – edukacyjna „Otyłość Kontra Zdrowie”, której celem jest zwrócenie uwagi nie tylko na sam problem, ale przede wszystkim na możliwość skutecznej i bezpiecznej terapii farmakologicznej opartej o substancję czynną jaką jest liraglutyd (GLP-1).

Jedna choroba – wiele przyczyn

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Medyczne (AMA) zakwalifikowały otyłość zdefiniowaną jako anormalne lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej do chorób przewlekłych, które wymagają długoterminowej pomocy medycznej. Jest to schorzenie wywołane przez wiele czynników, wraz z którym współwystępuje wiele przypadłości, takich jak nadciśnienie, hiperglikemia, cukrzyca typu 2, dyslipidemia, niektóre rodzaje raka oraz skrócenie przewidywanej długości życia[1]. Osoby chore na otyłość cierpią także na schorzenia fizyczne, takie jak np. ból stawów, ograniczona mobilność oraz problemy psychospołeczne np. zaburzenie postrzegania własnego ciała i depresja[2]. Z badań WHO wynika, że otyłość jest piątą przyczyną zgonów na świecie. W Polsce nadwaga dotyczy aż 68% mężczyzn i 53% kobiet[3].

Mniej słodyczy i więcej ruchu wystarczy?

Chyba każda osoba chora na otyłość lub nadwagę chociaż raz usłyszała radę dotyczącą diety czy aktywności fizycznej. Niestety w wielu przypadkach to nie wystarczy, bo problem nie tylko w tym, co ‘na talerzu’, a przede wszystkim w organizmie człowieka – dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i terapia. Leczenie otyłości nie polega na odchudzaniu, tylko, tak jak w przypadku każdej innej choroby przewlekłej, na konsekwentnej terapii prowadzonej przez lekarza. Za sukces uznaje się redukcję masy ciała o 5-10%, a nawet już samo zatrzymanie procesu przyrostu wagi.

To co z leczeniem?

„Przez wiele lat nie było możliwości leczenia farmakologicznego”– mówi prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra. Teraz taka możliwość już jest, a najnowsza terapia, oparta na analogu ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1 RA) okazuje się być skuteczna i bezpieczna. Wyniki badań wykazały, że leczenie oparte na liraglutydzie w połączeniu z dietą o obniżonej kaloryczności oraz zwiększonym wysiłkiem fizycznym jest skuteczne i dobrze tolerowane u osób dorosłych cierpiących na otyłość i nadwagę, u których współwystępuje co najmniej jedno schorzenie w porównaniu z terapią placebo (dieta i ćwiczenia fizyczne). Po Po rocznej terapii liraglutydem, w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, u 9 na 10 osób nastąpiła redukcja masy ciała o 5% do 15%,  zaś po trzech latach  – nie tylko nastąpiło zmniejszenie masy ciała, lecz także została utrzymana waga[4].

Kampania „Otyłość Kontra Zdrowie”

Społeczno – edukacyjna kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem otyłości w Polsce, ale przede wszystkim wsparcie chorych w dotarciu do skutecznej terapii farmakologicznej. Jej inicjatorem jest Polskie Towarzystwo Kardiodiabetologiczne. Oficjalnym startem kampanii była konferencja prasowa zorganizowana 9 kwietnia w Warszawie. Na spotkaniu obecni byli wybitni eksperci:  prof. Paweł Bogdański, prof. Mariusz Wyleżoł oraz dr hab. Monika Bąk-Sosnowska.

Więcej na www.otylosckontrazdrowie.pl


[1] Guh DP, Zhang W, Bansback N i inni. The incidence of co-morbidities related to obesity and overweight: a systematic review and meta-analysis (Współwystępowanie schorzeń w związku z otyłością i nadwagą: systematyczny przegląd i metaanaliza). BMC Public Health. 2009;9:1-20.

Must A, Spadano J, Coakley EH i inni. The disease burden associated with overweight and obesity (Obciążenie schorzeniami w związku z nadwagą i otyłością). Journal of the American Medical Association (Dziennik Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego). 1999;282:1523–1529.

Li C, Ford ES, Zhao G i inni. Prevalence of self-reported clinically diagnosed sleep apnea according to obesity status in men and women (Występowanie zaobserwowanego u siebie przez pacjentów zdiagnozowanego klinicznie bezdechu sennego według stanu otyłości u kobiet i mężczyzn): National Health and Nutrition Examination Survey (Narodowa Ankieta dotycząca Badania Zdrowia i Odżywiania), lata 2005-2006. Preventive Medicine (Medycyna profilaktyczna). 2010;51:18–23.

[2] Soltoft F, Hammer M, Kragh N. The association of body mass index and healthrelated quality of life in the general population (Powiązanie wskaźnika masy ciała oraz powiązanej ze zdrowiem jakości życia w populacji ogólnie): data from the 2003 Health Survey of England (Dane pochodzące z Badania Zdrowia w Anglii w 2003 r.). Quality of Life Research (Badanie Jakości Życia). 2009;18:1293–1299.

[3] NCD-RisC Wartości odnoszą się do 2016 r. , a zmiany do lat 2007-2016

[4] Pi-Sunyer X, Astrup A, Fujioka K, i inni. A Randomized, Controlled Trial of 3.0 mg of Liraglutide in Weight Management (Zrandomizowane kontrolowanie badanie kliniczne liraglutydyny 3,0 mg w celu zarządzania masą ciała). New England Journal of Medicine. 2015;373:11–22.

Dodaj komentarz