Dzisiejszy świat bardzo szybko się zmienia i niczego nie można być w nim pewnym, czego szczególnie mocno dowiodła pandemia Covid-19. Nawet jeśli mieliśmy na tyle szczęścia, że choroba nie dotknęła nas bezpośrednio, to z całą pewnością znamy kogoś, kto w wyniku ostatnich wydarzeń stracił zdrowie lub miejsce zatrudnienia. Nikomu nie życzymy podobnych scenariuszy, jednak jeśli cała ta sytuacja miała jakieś plusy, to z pewnością jednym z nich było to, że nasze społeczeństwo stało się bardziej świadome tego, że nieszczęśliwe momenty się zdarzają i możemy nie mieć na nie wpływu. Coraz więcej z nas decyduje się choćby na ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – to bardzo dobry pomysł z wielu powodów. Jeśli chcesz je poznać, to zapraszamy do dalszej lektury tego artykułu!

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne – co to jest?

Zacznijmy może od krótkiego wyjaśnienia, czym w ogóle jest ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, gdyż nie każdy jest zobowiązany do tego, by non stop śledzić różne produkty ubezpieczeniowe. W najprostszym ujęciu, ubezpieczenie zdrowotne indywidualne stanowi alternatywę dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Decydując się na nie, mamy zapewniony dostęp do lekarzy rodzinnych, lekarzy specjalistów, prywatnej hospitalizacji czy nawet indywidualnego pogotowia. W ten sposób, decydując się na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, mamy pewność, że w razie choroby czy nieszczęśliwego wypadku nie zostaniemy pozostawieni sami sobie – będziemy mogli liczyć na opiekę ze strony NFZ, jak i prywatnego ubezpieczyciela.

Czy ubezpieczenie zdrowotne indywidualne jest potrzebne komuś, kogo ubezpiecza NFZ?

No dobrze, ale skoro ubezpieczenie oferowane przez NFZ jest w naszym kraju obowiązkowe, to dlaczego w takim wypadku komuś mogłoby się przydać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne indywidualne? Otóż obie te opcje nie wykluczają się wzajemnie. Co więcej, często się one uzupełniają. Może zdarzyć się tak, że przydarzy nam się jakiś rzadki uraz lub choroba, których leczenie nie będzie refundowane z państwowych środków lub na odwrót – coś, co nas spotka, może nie być pokrywane z ubezpieczenia prywatnego. Oznacza to, że w naszych warunkach oba warianty ubezpieczenia, zarówno prywatne, jak i państwowe, stanowią zestaw usług, który może zapewnić nam kompleksową ochronę.

Warto pamiętać jeszcze o jednej rzeczy – o ile na jakość usług oferowanych przez NFZ raczej nie możemy narzekać, to ze względu na to, że obejmuje on wszystkich obywateli kraju, bywa czasami mało wydolny i na wizyty u odpowiednich lekarzy specjalistów możemy czekać wręcz miesiącami. W przypadku różnych chorób kluczowa może okazać się odpowiednio wczesna diagnoza, więc nie warto czekać, zanim wybierzemy się na badania. Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne jest wręcz niezastąpione pod tym względem – daje nam dostęp do wielu różnych lekarzy specjalistów, bez konieczności czekania na swoją kolej dłużej, niż będzie to konieczne.

Co obejmuje ubezpieczenie zdrowotne indywidualne?

Zastanówmy się teraz, na jakie korzyści możemy liczyć, jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie zdrowotne indywidualne. Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ sporo zależy od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, względem których ubezpieczyciel dostosuje warunki umowy w taki sposób, aby odpowiadały na wszystkie nasze wymagania. 

Na co możemy liczyć, kiedy wykupimy ubezpieczenie zdrowotne indywidualne? Przede wszystkim:

  • wizyty u lekarzy rodzinnych;
  • wizyty u lekarzy specjalistów;
  • rutynowe badania, zależnie od tego, jakich konkretnie będziemy potrzebować – najczęściej jest to morfologia czy badania USG;
  • różne szczepienia, jak choćby przeciwko WZW lub żółtaczce;
  • różne zabiegi medyczne;
  • operacje;
  • hospitalizację;
  • rehabilitację.

Jak widać, ubezpieczenie zdrowotne jest w stanie zagwarantować nam olbrzymią liczbę zalet. Warto o tym pamiętać, gdyż tak jak było powiedziane wcześniej – daje nam to kompleksowy pakiet ochrony, który może okazać się nieoceniony w różnych sytuacjach. Dodatkowo, jeśli pamiętamy o tym, że prywatne ubezpieczenie nie wyklucza się z tym z NFZ, dostajemy pełny pakiet wszystkich interesujących nas usług medycznych.

Dodaj komentarz