W wielu przypadkach, gdy ma się do czynienia ze skręcaniem mebli lub składaniem dużych konstrukcji z licznych elementów, korzysta się z pokręteł motylkowych. To charakterystyczne pokrętła z uchwytem wykonanym przeważnie z tworzywa sztucznego. Dostępne w sprzedaży pokrętła cechują różne parametry i odmienny wygląd.

Pokrętło motylkowe – zastosowanie

Wygodny do użytku element mocujący, czyli właśnie pokrętło motylkowe, może być wykorzystywany np. w stolarstwie. Połączenie z jego pomocą dwóch części dowolnej konstrukcji nie jest stałe, ale bardzo stabilne. Można je bez problemu stworzyć i rozdzielić elementy w razie potrzeby bez użycia dodatkowych narzędzi.

Pokrętła motylkowe z uwagi na konstrukcję oraz wygodę użytkowania są bardzo powszechne tam, gdzie połączenie należy często demontować. Użytkownik maszyny czy też mebla może dokonać takiego demontażu bez konieczności posługiwania się śrubokrętem lub kluczem jak w przypadku innych narzędzi.

Pokrętło motylkowe – działanie

Konstrukcja pokrętła motylkowego nie jest zbyt skomplikowana. Pokrętło motylkowe posiada część z gwintem, którą wkręca się w drewno, stal, otwór gwintowany podobnie jak śrubę. W górnej części znajduje się tzw. pochwyt, czyli charakterystyczne „motylkowe” skrzydełka służące łatwemu mocowaniu.

Konstrukcja pochwytu umożliwia dociskanie go do uzyskania odpowiedniego poziomu stabilności. Wykonuje się skręcanie zgodnie z nazwą elementu (pokrętło). W podobny sposób, ale w drugą stronę, odkręca się uchwyt i doprowadza do poluzowania połączonych części lub całkowitego demontażu.

Dlaczego warto wybrać pokrętło motylkowe?

W wielu przypadkach pokrętło motylkowe jest elementem wpływającym na wydajność i łatwość użycia sprzętu czy mebla. Pozwala ono np. zyskać prostą regulację mebli, jeśli chodzi o wysokość siedziska lub krzywiznę oparcia. Służy też do wydłużania lub skracania konstrukcji opartych o metodę teleskopową.

Podsumowując, uchwyt określany jako motylkowy spotyka się często w różnego rodzaju łączeniach, kiedy ważna jest stabilność, możliwość konfiguracji i jednocześnie łatwość obsługi. Stosowane są różne ich rodzaje.

Dodaj komentarz