Obecnie bardzo popularne są instalacje fotowoltaiczne – można się z nimi spotkać w pobliżu obiektów użytku publicznego lub przy domach mieszkalnych. Jest to opcja umożliwiająca przechwycenie i wykorzystanie energii słonecznej. Energia pozyskana w ten sposób pozwala np. zasilić instalację grzewczą w budynku.

Instalacje fotowoltaiczne – rodzaje i wykorzystanie

Rodzaj instalacji można dopasować do potrzeb i oczekiwanej wydajności. Chyba najbardziej popularne instalacje fotowoltaiczne w Sandomierzu to tzw. sieciowe. Kosztują najmniej, jeśli chodzi o montaż i eksploatację. Są też odpowiednio mocne i nadają się do stosowania przez instytucje lub osoby prywatne.

Kolejny rodzaj to instalacje fotowoltaiczne hybrydowe. Jak sama nazwa wskazuje, instalacja jest hybrydą – część energii pochodzi ze słońca, a część z innego źródła, przeważnie również odnawialnego. Na co dzień można wykorzystywać energię np. z wiatru, a słoneczną zostawiać na później (odkłada się ona w zasobnikach w panelach).

Instalacje fotowoltaiczne a klimatyzacja domowa

Niektóre instalacje w domu mogą być z powodzeniem zasilane energią słoneczną. W naszym klimacie przez kilka miesięcy w roku słońce zapewnia sporo ciepła, które może zostać wykorzystane. Rozważając montaż klimatyzacji domowej w Stalowej Woli jak najbardziej można myśleć o wykorzystaniu do zasilania właśnie energii słonecznej.

Jeśli klimatyzacja ma dotyczyć budynku położonego np. za miastem, w miejscu, gdzie utrudnione jest podpięcie normalnego zasilania, instalacje fotowoltaiczne typu autonomicznego będą świetnym wyborem. W ich przypadku korzysta się z akumulatorów. Energia pozyskana ze słońca dostępna jest w nich przez dowolny czas.

Fotowoltaika – dlaczego warto się nią zainteresować?

Nie wszyscy podchodzą do zagadnienia instalacji fotowoltaicznych z wystarczającą dozą zaufania. Niestety wiele firm oferujących instalacje fotowoltaiczne stosuje agresywną politykę zachęcania klientów, przez co uzyskiwany jest efekt dokładnie odwrotny. Zyski z darmowej energii są obecnie dość spore.

Podsumowując, dostępne rodzaje instalacji fotowoltaicznych pozwalają wybrać najlepszy typ w danym przypadku. Są to instalacje autonomiczne, hybrydowe oraz sieciowe.

Dodaj komentarz