Odciąg trocin to system, który ma niezwykle duże znaczenie w zakładach, w których praca polega na obróbce drewna lub częściowo ją wykorzystane. Trociny oraz pyły, które powstają podczas obróbki drewna są bowiem niebezpieczne na wiele sposobów i powinny zostać jak najszybciej usunięte z takiej przestrzeni. Jak wybrać najlepsze filtry do trocin?

Czym są filtry do trocin i jakie jest ich zastosowanie?

Zastosowanie, jakie mają filtry do trocin jest dość proste. Polega ono na wyłapaniu trocin, które zostaną zassane wraz z powietrzem przez system odciągu trocin. Filtry są właśnie jedną z części tego niezwykle ważnego systemu w zakładach, gdzie pracuje się z obróbką drewna. Filtry oczywiście różnią się budową, od której zależy sposób filtracji.

Filtry do trocin mają różną formę, przez co nie da się ich jasno opisać. Niektóre na przykład de facto nie istnieją i jako filtr określa się tak zwany odpylacz cyklonowy, w którym tworzy się wir powietrza, który sprawia, że powietrze tworzy wir, dzięki któremu trociny i pył osiadają na zewnątrz strumienia powietrza i spadają w dół leja do miejsca składowania. Instalacje odpylania wykorzystują także filtry mechaniczne takie jak filtry podciśnieniowe oraz filtry nadciśnieniowe.

Jak wybrać najlepsze filtry do trocin i dlaczego są tak ważne?

Przede wszystkim warto dowiedzieć się czemu filtry do trocin są tak ważne. W miejscach, gdzie wykonuje się obróbkę drewna stężenie pyłów i trocin jest niebezpieczne bez systemu odpylania. Wpływa ono bowiem na bezpieczeństwo przeciwpożarowe, gdyż w razie pożaru ten mógłby się łatwo rozprzestrzenić, dzięki znajdującym się praktycznie wszędzie kawałkom drewna. Ponadto trociny i pyły mogą osadzać się na maszynach oraz negatywnie wpływać na układ oddechowy.

Aby wybrać najlepsze filtry do trocin trzeba po prostu dopasować je do systemu odpylania, a także tego jak dużo trocin należy wyprowadzić z pomieszczenia w trakcie pracy. Filtr musi mieć bowiem odpowiednią wydajność, by skutecznie pomagać w oczyszczeniu pomieszczenia z trocin.

Dodaj komentarz