Karabinki bojowe, takie jak na przykład rosyjski, a w przeszłości radziecki karabin AKM to trzon każdej armii już op wielu lat. Są one szybkstrzelne, posiadają dużą siłę ognia, a także są względnie lekkie i niezawodne. Jaka jest jednak historia karabinka AKM, ile on kosztuje i czym się charakteryzuje?

Ile kosztuje karabinek AKM i co trzeba zrobić, by go kupić?

AKM to naprawdę popularny karabinek bojowy, którego wyprodukowano w ogromnym nakładzie egzemplarzy, dzięki czemu nie ma aż tak dużego problemu z jego zakupem. Jeśli chodzi o karabinek AKM cena, którą życzą sobie sprzedawcy może naprawdę się różnić i zazwyczaj trzeba się liczyć z koniecznością wydania co najmniej 3 tysięcy złotych. Wszystko jednak zależy od jego stanu, roku produkcji, czy też wartości kolekcjonerskiej.

Aby kupić karabinek AKM trzeba mieć jednak specjalne pozwolenie na broń, które wcale nie jest takie proste do uzyskania. Jeśli zależy nam tak bardzo na posiadaniu broni, nawet w celach dekoracyjnych, to znacznie lepszym wyborem będzie rewolwer czarnoprochowy. Taką broń można legalnie zakupić, jeśli powstała przed 1885 rokiem i są one bronią rozdzielnego ładowania.

Co charakteryzuje karabinek AKM?

Czym dokładnie jest karabinek AKM? Jest to zmodyfikowana wersja bardzo kultowego karabinu AK, który jest jednym z najpopularniejszych karabinków bojowych w historii i stał się wręcz elementem popkultury. To, co różni AKM i AK to na przykład podziałka, która w AKM jest większa o 200 m i wynosi dokładnie 1000 m. Ponadto w AKM zamontowano nowy bagnet, mechanizm powrotny, rurę oraz komorę gazową, mechanizm spustowy, pokrywę komory zamkowej, a także zmieniono takie kwestie jak masa suwadła, która stała się mniejsza, czy też zamontowano tłoczoną komorę zamkową.

Z tego powodu karabinek AKM to naprawdę skuteczny i dobry karabinek bojowy. Jego szybkostrzelność praktyczna przy strzale seriami potrafi wynosić nawet 100 strzałów na minutę, a skuteczny zasięg sięga nawet 500 metrów. Posiadamy nawet jego polską wersję, którą tworzno w latach 80. i 90. XX wieku. Mowa tu o karabinie Radom-Hunter.

Dodaj komentarz