Ciekawą alternatywą dla zwykłych dachów są tak zwane dachy zielone. Nie chodzi wyłącznie o kolor, ale o rolę, jaką pełni tego rodzaju konstrukcja. Przykłady tych specjalnych dachów można obejrzeć np. na obszarach należących do Szkocji czy Irlandii. Zaczęły przyjmować się również w Polsce.
Zielony dach – jak powstaje?
Zainteresowanie możliwościami takiego rozwiązania może zachęcić daną osobę do wypróbowania go u siebie. Przygotowując zielony dach producent zazwyczaj zapewnia klientowi wszystko, co będzie mu potrzebne, warto więć poszukać wartośćiowej oferty. „Odwrócony dach” powinien być w pełni funkcjonalny i działać w sposób ekologiczny.
Zielone dachy stały się w Polsce dość popularne. Dzieje się tak dlatego, że pomimo sporych kosztów inwestycji później generowane są spore oszczędności, a konstrukcja pomaga chronić przyrodę. Zielony dach wpływa też znacząco na wygląd budynku. Istnieje wielu miłośników tak prezentujących się obiektów.
Dachy zielone – jak wybrać producenta?
Wybór producenta powinien uwzględniać najlepsze firmy oferujące systemy dachów zielonych w Podlaskim od podstaw – będzie to ważne szczególnie dla „początkujących”. Wprowadzenie w branżę i udostępnienie odpowiednich informacji to również istotna sprawa. Klient powinien wiedzieć, co robić na początku i jak pielęgnować swój dach.
Na dachu zielonym znajdują się warstwy imitujące rozkład warstw w glebie. Dzięki temu powstaje powierzchnia umożliwiająca uprawę określonych roślin w tym nietypowym miejscu. Takie pokrycie dachowe można wykorzystać zarówno w kwestiach związanych z ogrodnictwem, jak i oprzeć na tym pozyskiwanie energii.
Inwestycja w zielony dach
Można zaobserwować rosnące zainteresowanie zielonymi dachami w miastach, w których ogólnie jest mało zieleni. Dach odwrócony tworzy dodatkową przestrzeń i jeśli producent umożliwia np. wdrożenie takiego rozwiązania na wielu różnych budynkach, można z takiej opcji skorzystać również w Polsce.
Podsumowując, zielony dach to specjalny rodzaj pokrycia dachowego. Rosną tam rośliny podobnie jak na powierzchni ziemi dzięki specjalnej budowie warstwowej.