Jak wynika z raportu Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, krajowy segment Rent a Car dynamicznie rośnie, osiągając na koniec I półrocza 2019 r. wzrost na poziomie 7,8% r/r. W związku z tym, że usługa Rent a Car jest coraz bardziej powszechna, eksperci z SIXT doradzają na co zwrócić szczególną uwagę podczas wynajmu auta, aby zminimalizować ryzyko niemiłych niespodzianek po zakończeniu usługi.

Wypożyczenie auta

Najwygodniejszym i często optymalnym wariantem zapewnienia mobilności jest wynajem auta lub samochód na abonament. Zainteresowanie usługami wynajmu samochodów stale  rośnie, zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Wpływa na to coraz lepsza dostępność usług dzięki prostszym procedurom wynajmu, bardziej przystępnym cenom, oraz rozbudowanej sieci punktów wynajmu. Powszechność usługi nie oznacza jednak, że najemca może tracić czujność. Wynajem auta wymaga podpisania umowy, gdzie warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą zawrzeć świadomą i bezpieczną transakcję. Eksperci z SIXT przedstawiają kilka kluczowych porad dla początkującego najemcy.

Polacy widzą coraz więcej korzyści z wynajmu auta. Zauważalne jest to przede wszystkim w dużych miastach.  Dodatkowo rynek w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie i wciąż podąża za rynkiem zachodnim, gdzie wypożyczanie samochodów jest czymś zupełnie naturalnym i często najbardziej opłacalnym. Co ciekawe, w Europie Zachodniej, dzienny przejazd komunikacją miejską często wynosi więcej niż koszt dziennego wynajmu samochodu. Przykładowo, we Francji, średni koszt dziennego biletu miejskiego dla osoby dorosłej (strefa miejska
+ przedmieścia) wynosi 25 EUR, natomiast średni dzienny wynajem auta klasy ekonomicznej wynosi 15 EUR
– mówi Piotr Iskra,  Dyrektor Sieci Sprzedaży Sixt Polska.

Okres najmu

Zawierając  umowę najmu samochodu, należy precyzyjnie określić czas jej trwania, a w przypadku istnienia ryzyka zmiany dopytać o ewentualne koszty z tym związane. Często bowiem okazuje się, iż nie tylko jego wydłużenie lecz również skrócenie może generować powstanie dodatkowych opłat.

Kaucja

Podczas odbioru auta, wypożyczalnie wymagają wpłacenia kaucji. Najczęstszą formą jest tzw. pre-autoryzacja, czyli zablokowanie na karcie kredytowej wynajmującego określonej kwoty na poczet późniejszych rozliczeń. Wówczas, po upływie terminu deklarowanego przez wypożyczalnię, należy sprawdzić czy kwota kaucji powróciła na konto.

Koszt wynajmu i opłaty dodatkowe

Częstym ,,haczykiem’’ pojawiającym się w materiałach reklamowych usług dot. wynajmu samochodów
są nierzetelnie przedstawiane informacje dotyczące kosztów. Podane ceny mogą nie zawierać opłat za elementy niezbędne do skorzystania z usługi, przykładowo kosztów przygotowania do wynajmu, podstawowych ubezpieczeń, czy też opłat za mycie pojazdu przy zwrocie. Dla klientów indywidualnych mylące mogą być również ceny prezentowane bez podatku VAT.

Specjaliści z  SIXT rekomendują, aby podczas sprawdzania ofert najmu upewnić się czy oferowana cena umożliwia wynajem samochodu i jego zwrot bez dodatkowych opłat.

Rozczarowań z pewnością pozwoli też uniknąć wynajem w jednej z dużych sieciowych wypożyczalni, które zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, wprowadziły przejrzyste ceny wynajmu pojazdów i czytelne umowy najmu.

Ubezpieczenie i udział własny

Nieliczne oferty wynajmu aut w jasny sposób definiują odpowiedzialność klienta w przypadku kolizji
lub kradzieży. Zazwyczaj samochody wypożyczane są z tzw. „udziałem własnym”, który określa maksymalną kwotę należności w razie szkody. Gdy nie zostały wykupione dodatkowe opcje redukujące lub znoszące
tę odpowiedzialność, a dochodzi do zdarzenia, wynajmujący obciążany jest kosztami do wysokości udziału własnego (w przypadku wystąpienia szkody, zabezpieczenia dodatkowe zmniejszają kwotę należną).

Wyjazd za granicę

Planując wyjazd wypożyczonym autem poza granice Polski należy zgłosić ten zamiar wypożyczalni. Biorąc
pod uwagę, że jest on często dodatkowo płatny, lub nawet zabroniony, warto uczynić to jeszcze przed dokonaniem rezerwacji.

Odbiór i zwrot auta

Zarówno przy odbiorze jak i zwrocie pojazdu sprawdzany jest jego ogólny stan techniczny, ilość paliwa i przejechane kilometry (wszystko zostaje uwzględnione w protokole). Eksperci z SIXT radzą, żeby w momencie wypożyczania auta, jeszcze przed odjazdem, dokładnie je obejrzeć oraz sprawdzić przebieg kilometrów i stan paliwa, a w razie rozbieżności z raportem wezwać pracownika celem korekty.   Jest to o tyle istotne, iż elementy takie jak stan paliwa, kilometry i uszkodzenia samochodu wpływają na wysokość zwracanej kaucji i końcowe rozliczenia najmu.

Korzystając z wynajmu auta, świadomie wybieraj potrzebne dodatki, na spokojnie analizuj treść umowy, sprawdź szacowany koszt wynajmu oraz stan techniczny auta.

Z naszego doświadczenia wynika, że Polacy często nie czytają umów. Dodatkowo coraz częściej dostajemy z rynku sygnały, że najczęściej skutkiem takiego podejścia jest nieprzyjemna dla najemcy sytuacja. Dzieje się tak np. w momencie gdy klient zawiera umowę z ukrytymi wysokimi kosztami, typu mycie auta, przygotowanie do wynajmu, czy kosztów opłaty lotniskowej. Dlatego też należy szukać sprawdzonych partnerów, którzy mają przejrzystą ofertę oraz w prosty sposób prezentują wszystkie koszty związane z wynajmem auta.

Dodaj komentarz