Inwestycja w systemy fotowoltaiczne musi być poprzedzona dokładną analizą. Instalacje takie są zazwyczaj korzystne finansowo, ale powinniśmy zastanowić się, czy rzeczywiście będzie to dla nas opłacalne. Poza tym ważna będzie także lokalizacja i warunki atmosferyczne. Dodatkowo kluczowe będzie przygotowanie dachu instalacji elektrycznej.

Czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście jest każdemu potrzebna?

Kluczowym zagadnieniem oczywiście poza wymiarem ekologicznym jest to, czy tego rodzaju inwestycja będzie dla nas opłacalna. Nie ma znaczenia, czy chodzi o dom jednorodzinny, czy też budynki gospodarcze należące do jakiegoś przedsiębiorstwa. Musimy przeprowadzić analizę opłacalności, aby po prostu dowiedzieć się, czy montaż paneli fotowoltaicznych w Szczecinie lub w innym mieście będzie dla nas korzystny. Kluczowe będą tu koszty instalacji, oszczędność energii, ale musimy wybrać także możliwe ewentualne zewnętrzne wsparcie finansowe. Należy sprawdzić dostępne programy dotacyjne i obliczyć, jak długo będzie trwał okres zwrotu inwestycji.

Nie mniej ważną kwestią będzie także lokalizacja budynku i warunki atmosferyczne, które panują w danym miejscu. Jest to czynnik kluczowy, ponieważ chodzi o absorbowanie energii ze słońca. Panele muszą mieć odpowiednią ekspozycję słoneczną i minimalne zacienienie. Trzeba będzie więc przeanalizować średnią ilość nasłonecznienia w ciągu roku, co przekłada się na wydajność energetyczną.

Przygotowanie powierzchni pod panele i wymagania prawne

Ważną kwestią, która będzie analizowana nie tylko przez inwestorów, ale także przez projektantów i instalatorów, jest przygotowanie dachu pod montaż paneli fotowoltaicznych. Powierzchnia musi być w dobrym stanie, a więc nie mogą występować żadne pęknięcia. Wykluczone są także wszelkie luźne elementy. Czasami niezbędne jest wykonanie jakiegoś drobnego remontu, aby fotowoltaika była zamontowana bezpiecznie. Należy także zapoznać się z lokalnymi przepisami, zezwoleniami i regulacjami, które dotyczą tego typu instalacji.

Dodaj komentarz