Łożyska kulkowe są gatunkiem łożysk toczonych. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów łożysk. Może przenosić obciążenia promieniowe i osiowe. Łożyska kulkowe można podzielić na kilka gatunków. Są uniwersalne i wytrzymałe, dzięki czemu można je zastosować w wielu dziedzinach techniki. 

Czym są łożyska kulkowe?

Łożyska kulkowe jednorzędowe to najczęściej stosowany rodzaj łożysk. Nazwa wzięła się od tego, że elementami tocznymi w tych łożyskach są kulki. Swoja popularność zawdzięczają prostocie konstrukcji i wszechstronności zastosowania. Łatwo się je montuje i obsługuje. Stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Są wytrzymałe, nawet przy wysokich prędkościach obrotowych. Łożyska kulkowe jednorzędowe mają budowę nierozłączną. Posiadają po jednej głębokiej bieżni na pierścieniu wewnętrznym i zewnętrznym. Świetnie znoszą duże obciążenia poprzeczne i wzdłużne. Są wytrzymałe na szerokie spektrum temperatur. Są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Występują w szerokim wachlarzu odmian konstrukcyjnych.  Podstawowe elementy, z których zbudowane są łożyska tego typu, to pierścień zewnętrzny, pierścień wewnętrzny oraz koszyk z kulkami.

Zastosowanie łożysk kulkowych jednorzędowych

Łożyska kulkowe są uniwersalnymi komponentami. To sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Mogą być stosowane w motoryzacji, wytwarzaniu maszyn, a także w gałęziach przemysłu lekkiego. Łożyska kulkowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie należy zminimalizować tarcie pomiędzy dwoma elementami, które względem siebie się obracają. Posiadają różne wielkości i wymiary, co sprawia, że znajdują zastosowanie niemal we wszystkich gałęziach przemysłu.

W prostych łożyskowaniach stosowane są łożyska samonastawne nierdzewne. Posiadają zmodyfikowaną powierzchnię pierścienia zewnętrzne. Tego typu łożyska stosuje się jako łożyska ustalające. Przydatne są więc do łożyskowania krótkich wałów. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest kulista bieżnia pierścienia zewnętrznego.

Dodaj komentarz