Lapisowanie zębów mlecznych to bardzo dobra metoda, która pozwala na zahamowanie próchnicy, a tym samym uniknięcie rozprzestrzeniania się mających negatywny wpływ na organizm dziecka bakterii. Lapisowanie zębów jest zabiegiem nieinwazyjnym.

Dbanie o zęby dzieci jest zdecydowanie jednym z najważniejszych obowiązków rodziców. To właśnie profilaktyka próchnicy, edukacja, a także codzienna higiena jamy ustnej sprawią, że zęby (mleczne, jak również stałe), a także dziąsła będą w dobrej kondycji, a to przełoży się również na bardzo estetyczny uśmiech.

Warto pamiętać, że dzieci – dla których wygląd jest szczególnie ważny – w kontekście szkoły, spotkań z innymi dziećmi, a także poniekąd rywalizacji. Zęby, które są zaniedbane mogą się więc przełożyć na gorsze samopoczucie dziecka, obniżenie pewności siebie, niechęć do działania czy nasilenie poczucia wstydu. Bardzo ważne jest to, aby nauczyć dziecko prawidłowego dbania o zęby oraz korzystać z pomocy dentysty. Kompleksową opiekę stomatologiczną dziecko otrzyma w przychodni https://mcs-przychodnia.pl/.

Co to jest lapisowanie zębów?

Lapisowanie to jedna z najskuteczniejszych i najbardziej popularnych metod leczenia zębów mlecznych oraz zapobiegania rozszerzaniu się próchnicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, bezinwazyjny, nie wymaga stosowania znieczulenia chociażby w postaci gazu rozweselającego. Zabieg lapisowania nie jest również zabiegiem, który trwa długo, a to przekłada się bezpośrednio na komfort współpracy z małym pacjentem.

Zobacz także: https://newsowy.pl/na-czym-polega-leczenie-zebow-pod-narkoza/

Lapisowanie zębów wykonywane jest specjalnym preparatem – lapisem (azotanem srebra), który działa jak typowy impregnat – wnika w strukturę zęba, wzmacnia go, zapobiega dalszemu rozwojowi próchnicy.

Wykonanie zabiegu lapisowania zębów jest wygodne i powinno być stosowane wtedy, gdy z różnych przyczyn nie można wykonać tradycyjnego uzupełnienia. Lapisowanie jest również stosowane wtedy, gdy ząb jest bardzo mocno zniszczony i nie ma pewności, że wypełnienie po prostu będzie się w prawidłowy sposób trzymać.

Gdy mamy do czynienia z dziećmi małymi, dziećmi które źle znoszą wizyty stomatologiczne lapisowanie jest pewnego rodzaju kompromisem, które daje niezbędny czas do tego, aby dziecko przekonało się do wizyt stomatologicznych. W tym czasie rozwój próchnicy jest zahamowany i nie nastąpi pogorszenie stanu uzębienia. Dziecko będzie mogło więc normalnie funkcjonować.

One Reply to “Lapisowanie – kiedy warto je wykonać?”

Dodaj komentarz