DPF to jeden z elementów silnika umożliwiający jego sprawne funkcjonowanie. Dbanie o dobry stan techniczny pozwala uniknąć poważnych awarii. Do czego służy DPF oraz jakie są sposoby na jego regenerację?

Co to jest filtr DPF i za co odpowiada?

Filtr DPF to inaczej filtr cząsteczek stałych. Jest to niezbędna część układu wydechowego w silnikach dieslowych. Jego główną funkcją jest uniemożliwienie przedostania się cząsteczek stałych, np. tlenków metali ciężkich na zewnątrz. Pozwalają chronić środowisko naturalne i zmniejszać emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Oprócz tego jego prawidłowe działanie ma kluczowe znaczenie nie tylko dla funkcjonowania układu wydechowego, ale wpływa również na pracę całego silnika.

Zanieczyszczony filtr może powodować problemy z uruchamianiem silnika i zaburzać jego płynną pracę. Dodatkowo sprawia, że samochód traci moc i szybkość przyspieszenia. Przeprowadzanie regularnego czyszczenia pozwala zregenerować filtr i przywrócić mu jego właściwości ochronne. Z kolei zaniedbanie cyklicznych prac konserwacyjnych może doprowadzić do poważniejszych awarii i usterek.

Jak przebiega regeneracja filtra i jak często należy ją wykonywać?

Regeneracja DPF w Myślenicach i innych miastach polega na dokładnym czyszczeniu ich z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Maszyny, które do mycia wykorzystują profesjonalne środki czyszczące oraz wodę pod dużym ciśnieniem umożliwiają usunięcie zabrudzeń nawet w trudno dostępnych miejscach. Regularne przeprowadzanie konserwacji pozwoli na korzystanie z filtra przez dłuższy czas. Częstotliwość regeneracji zależy od indywidualnego zużycia.

Moment, w którym filtr DPF wymaga czyszczenia można łatwo rozpoznać, przede wszystkim po tym, że podczas jazdy z rury wydechowej wydobywa się ciemny dym. Dodatkowo można zauważyć zmianę w pracy silnika i jego efektywności. Regeneracja wykonywana w dobrych warsztatach nie trwa długo. Zazwyczaj usługę można wykonać w ciągu jednego dnia roboczego.

Dodaj komentarz