Łączenie kabli czy podłączanie ich do rozmaitych urządzeń zwykle wymaga zdjęcia osłony na końcówkach. Ważne, by przy tej okazji nie uszkodzić metalowych przewodów, bo to mogłoby doprowadzić do poważnej awarii. By temu zapobiec, trzeba korzystać z precyzyjnie dobranych, profesjonalnych ściągaczy izolacji.

Jak szybko usunąć izolację z kabla?

Pierwszym skojarzeniem jest ostry nóż. Jednak to rozwiązanie ma kilka istotnych wad: przewód uszkodzony w czasie mało precyzyjnie przeprowadzonej operacji może być przyczyną awarii, a w efekcie nawet pożaru.

Poza tym nożem łatwo się skaleczyć. No i jeszcze jeden argument przeciw takiemu pomysłowi – zawodowy monter musi działać szybko i skutecznie. Z nożem w dłoni nie ma na to szans!

Dlatego rynek narzędzi ręcznych oferuje mnogość wyspecjalizowanych, skutecznych, poręcznych ściągaczy do izolacji. Wszystkie zostały zaprojektowane tak, by maksymalnie zautomatyzować i ułatwić proces obróbki końcówek przewodów.

Podobnie jednak jak w wielu innych przypadkach, tak i tu nie wystarczy jedno narzędzie do wszystkich prac. – Model musi być dopasowany do kształtu przewodów (koncentryczne, płaskie) oraz ich średnicy i materiału, z jakiego została wykonana izolacja. Tylko takie podejście do sprawy zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo – zaznacza Michał Ostrowski, menadżer marki Jokari w Lange Łukaszuk, ekspert branży narzędzi ręcznych.

Kable koncentryczne

Gros urządzeń jest przeznaczonych do usuwania izolacji z najpopularniejszych kabli okrągłych o przekroju od 8 do 13 mm. Jeden z nich to model Jokari Secura nr. 15, który bez przeszkód radzi sobie m.in. z kablami NYM o przekrojach od 3 x 1,5 do 5 x 2,5 mm². Posiada dodatkowe ostrze do cięcia wzdłużnego.

– Wart podkreślenia jest fakt, że te narzędzia mają ostrze z azotkiem tytanu, co zabezpiecza je przed uszkodzeniami i zdecydowanie wydłuża jego żywotność. Na dodatek pozwala na szybsze cięcia – mówi Michał Ostrowski. – Co ważne, nie ma konieczności ustawiania głębokości cięcia, bo specjalne położenie ostrza pozwala to robić automatycznie – dodaje.

Grube kable czekają na swój nóż

Taka ochronna powłoka jest też atutem innego członka rodziny ściągaczy niemieckiej firmy – modelu Jokari 4-70. Dzięki systemowi wymiennych pałąków (dostępnych jest ich 5) można obrabiać kable w bardzo szerokim zakresie, bo w średnicach od 4 do 70 mm.

Automaty do zadań specjalnych

Na uwagę zasługuje jeszcze jedna gama urządzeń – automatyczne ściągacze do żył kablowych. Np. jednym z jego przedstawicieli jest ściągacz Jokari 6-16, który sprawnie radzi sobie z żyłami kablowymi litymi i plecionymi o przekroju 6-16 mm, nie wymagając przy tym regulacji średnicy.

Sprawdza się przy ściąganiu powłok izolacyjnych z kabli PVC-Flex 3 x 0,75 mm² oraz przewodów solarnych o łączonych oponach kablowych. Ergonomiczna obudowa ułatwia pracę, minimalizując zmęczenie.

Dodaj komentarz