Osteoporoza to choroba podstępna, która charakteryzuje się ubytkiem masy mineralnej w kościach. W konsekwencji może prowadzić do złamań, nawet w trakcie codziennego funkcjonowania. Złamania występują nawet przy lekkim urazie i długo się goją. Jednym z badań, które pomaga w zdiagnozowaniu osteoporozy jest densytometria.

Czym jest densytometria?

Densytometria jest rodzajem badania rentgenowskiego. W trakcie diagnostyki używa się specjalnego urządzenia, które dokonuje pomiaru masy kostnej. Na podstawie wykonów można określić gęstość kości i zagrożenie osteoporozą. Densytometria w Gdyni wykonywana jest w celach profilaktycznych, a także dla oceny skuteczności wdrożonego leczenia. Jest to badanie bezinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Trwa kilka chwil, w trakcie których pacjent leży na stole pomiarowym. Badanie densytometryczne wykonywane jest na kości szyjki biodrowej. W celu pełnej diagnostyki, zaleca się wykonanie badania odcinka lędźwiowego kręgosłupa. W trakcie badania należy być nieruchomo. Po  badaniu pacjent może bez przeszkód powrócić do swoich codziennych aktywności.

Jakie są wskazania do badania?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia badania jest wiek pacjentów. Gęstość kości może zanikać u kobiet w okresie menopauzy, a u panów po ukończeniu 65. roku życia. Wówczas dobrze jest wykonać badanie, by określić stopień ryzyka złamań kości. Densytometria może być wykonana również jako ocena wdrożonego leczenia. Pozwala sprawdzić czy fala uderzeniowa w Gdyni jest dobrą formą terapii, czy należy wybrać inną. 

Densytometrię wykonuje się także, gdy gęstość kości może być wynikiem przewlekłych chorób. Wskazaniem do badania jest nadczynność tarczycy, cukrzyca, niewydolność nerek, a także przyjmowanie niektórych leków. Badanie densytometryczne przeprowadza się także u dzieci. 

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest ciąża. Nie powinno być także przeprowadzane do dwóch dni po podaniu środka kontrastowego. Duże zmiany zwyrodnieniowe, złamania lub materiał obcy (np. proteza biodra) w miejscu badania uniemożliwiają interpretację wyniku. 

Dodaj komentarz