Choć wózki widłowe stanowią raczej maszyny o prostej budowie, podobnie jak inne pojazdy wymagają okresowej wymiany i konserwacji niektórych części. Które elementy ulegają z czasem zużyciu? Jakie części do wózków widłowych należy dokupić po czasie intensywnej eksploatacji sprzętu?
Które części do wózków widłowych podlegają okresowym wymianom?
Jeśli chodzi o części do wózków widłowych, to wymagające okresowej wymiany są zwłaszcza paski, ale także siłowniki czy opony. Ich regularna konserwacja, a w przypadku całkowitego zużycia wymiana na nowe elementy, gwarantuje sprawność sprzętu magazynowego, niezbędnego do zachowania ciągłości załadunku i rozładunku towarów przechowywanych na paletach.
W jaki sposób warto dbać o części do wózków widłowych?
Jeśli chodzi o sprzedaż wózków widłowych, producenci i dystrybutorzy dysponują sprawdzonymi informacjami dotyczącymi tego, jak należy prawidłowo korzystać ze sprzętu, aby jego podzespoły posłużyły jak najdłużej. Warto także pamiętać o tym, aby załadowywać wózek widłowy bez przekraczania jego maksymalnej wskazanej przez producenta ładowności. Nadmierne przeciążenie maszyny może znacząco skrócić jej żywotność, a także doprowadzić do mniejszej wydajności czy uszkodzenia niektórych części. Istotna jest także dbałość o serce wózka widłowego, czyli jego silnik. Filtry i oleje sprawdzonych producentów są niezbędne do tego, aby system napędowy działał jak najdłużej i jak najsprawniej.
Zakup części zamiennych – co należy wziąć pod uwagę i o czym należy wiedzieć?
Ważną kwestią pozostaje też dokupienie części zamiennych do wózka widłowego. W tym temacie zdecydowanie nie warto oszczędzać. Jak mówi stare polskie przysłowie: „chytry traci dwa razy”. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest zakup nowych elementów zamiennych sprawdzonych i uznanych producentów. Choć koszt ich nabycia jest większy niż produktów pochodzących z „pól ryżowych”, jakość, niezawodność i trwałość są warte wydania każdej złotówki.