W mniejszych, jak również w większych firmach, a także w korporacjach, znajdują się pomieszczenia o charakterze specjalnym, jak na przykład serwerwonie, magazyny sprzętu, pomieszczenia tajne, biura zarządu, sale negocjacyjne. Powinny być one w odpowiedni sposób zabezpieczone przed atakiem ze strony konkurencji lub złodziei. Jak to profesjonalnie zrobić?


Każde biuro, zwłaszcza w przypadku większych firm oraz korporacji posiada na swoim wyposażeniu pomieszczenia, które zdecydowanie można nazwać technicznymi, specjalnymi, tajnymi, takimi, które trzeba w szczególny sposób chronić. Ochrona pomieszczeń powinna być przede wszystkim kompleksowa oraz skuteczna. W tym celu stosuje się metody tradycyjne, jak ochrona fizyczna przez agencję, monitoring, kontrole dostępu czy alarmy, jak również nowocześniejsze, jak klatka Faradaya. Najważniejsze jest jednak to, aby nie bagatelizować kwestii bezpieczeństwa, zwłaszcza w dobie kryzysu, gdy dla ratowania interesu konkurencja może posunąć się niestety do nieczystych zagrań.

Zabezpieczenia tradycyjne

To właśnie one wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością, głównie ze względy po prostu na skuteczność. Można do nich zaliczyć:

– współpracę z wyspecjalizowaną agencją ochrony,
– monitoring,
– czujniki ruchu,
– alarm,
– stosowanie stolarki antywłamaniowej,
– kontrolę dostępu,
– ścisłą ewidencję osób, które mają dostęp do pomieszczeń.

Im więcej środków prewencyjnych, tym zdecydowanie lepiej, firma będzie mocniej chroniona.

Zobacz także: https://webstop.pl/3-kroki-do-skutecznej-ochrony-biura/

Klatki Faradaya

Trzeba przyznać, że klatka Faradaya, zwana inaczej kabiną elektromagnetyczną, spełnia surowe kryteria dotyczące zabezpieczenia pomieszczeń szczególnych, gdzie znajdują się tajne dane, jak:

– dane medyczne czy finansowe,
– projekty,
– dokumentacja techniczna produktów,
– opisy procesów technologicznych.

Klatka Faradaya chroni przed działaniem zewnętrznych pól elektromagnetycznych, które mogły by doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu IT, np. komputerów czy serwerowni. Warto pamiętać, że skuteczna naprawa tego rodzaju pomieszczeń, koszt zakupu nowych serwerów, prac instalacyjnych, a przede wszystkim koszty utraty danych mogą być w niektórych przypadkach kolosalne, o kosztach produkcyjnych lub wizerunkowych nie wspominając. Dlatego im lepsze i bardziej kompleksowe zabezpieczenie, tym lepiej.

One Reply to “Zabezpieczamy pomieszczenia specjalne w firmie. Jak to zrobić?”

Dodaj komentarz