Nauka mówienia wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się to wydawać. Często maluch ma z nią ogromne problemy. Innym razem już w bardzo młodym wieku zaczyna w wyraźny sposób wymawiać poszczególne wyrazy. Najważniejsze jest to, aby dać mu czas i bacznie go obserwować i w razie potrzeby zgłosić się do specjalisty. Na początku jednak warto po prostu wesprzeć małego człowieka w kroczeniu ścieżką komunikacji werbalnej. Często jest ona bardzo kręta, ale przy odpowiednim podejściu, nie jest taka straszna, jak niektórym dzieciom mogłoby się wydawać.

Nauka mówienia dziecka – każde rozwija się w swoim tempie

Na początku należy przyjąć do wiadomości fakt, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Nie ma jednej sprawdzonej recepty na to, aby „książkowo” zdobywało nowe umiejętności. U jednych dzieci przebiega taki proces jak u większości maluchów. Kolejny szkrab musi trochę poczekać i zostaje w tyle, ale szybko nadrabia zaległości, a jeszcze inny zdecydowanie wyróżnia się na tle rówieśników. Kwestia, aby nie dzielić dzieci na tych lepszych i gorszych. Każde jest po prostu inne i potrzebuje tym samym różnego podejścia do tematu rozwoju, w tym także nauki mowy. O ile nie są to jakieś anomalia, o tyle po prostu trzeba dać mu czas.

Zobacz także: https://www.przepiekna.pl/jak-dbac-o-rozwoj-intelektualny-dziecka/

Rozwój mowy u dziecka – rozmawiaj z nim

Bardzo cenną lekcją mówienia dla dziecka jest słuchanie rodziców. Mówmy do maluszków jak najwięcej się da już na etapie niemowlęcia. Nazywajmy przedmioty i czynności. Wprowadzajmy go naturalne w świat słów. Kiedy przyjdzie odpowiedni moment, zachęcajmy pociechę do tego, aby sama zaczęła nazywać różne rzeczy. Nie można w końcu rozleniwiać malucha i wszystko robić za niego, aby nie osiągnąć efektu pt. wszystko rozumiem, ale nie chce mi się o tym mówić.

One Reply to “W jaki sposób zachęcić dziecko do nauki mówienia?”

Dodaj komentarz