Samodzielne układanie kostki brukowej, najczęściej w celu oszczędzenia pieniędzy jest pokusą, z której korzysta spora ilość osób budujących dom czy aranżujących jego otoczenie. Należy jednak pamiętać o tym, jakie zagrożenia są z tym związane – zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy doświadczenia.

Altana ogrodowa, plac pod meble ogrodowe, ścieżki komunikacyjne, opaska domu, podjazd, otoczenie basenu, taras na gruncie – to zdecydowanie miejsca, które możemy zaaranżować przy pomocy odpowiednio dobranej i dobrze ułożonej kostki brukowej. Kluczowe są właśnie te dwa aspekty – wybór materiału oraz odpowiednie ułożenie kostki.

Wiele osób decyduje się na to, aby nie korzystać z pomocy brukarzy i usługi brukarskie wykonywać samodzielnie. Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto brać firmę brukarską, gdyż każda sytuacja jest inna, to zdecydowanie bezpieczniejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie brukarza. Dostawcą kostki i firmą świadczącą usługi brukarskie jest  http://brukland-kostka.pl

Czas

Decydując się na to, aby samemu układać kostkę brukową zdecydowane trzeba brać pod uwagę czas, który jest potrzebny – również na zerwanie starego podłoża, ewentualne jego przygotowanie. Jeżeli zależy nam na szybszym ułożeniu kostki, mniejszym bałaganie, braku komplikacji – lepiej wybrać brukarza.

Zobacz także: https://infopoint.pl/jak-zaaranzowac-przestrzen-z-altana-ogrodowa/

Przygotowanie podłoża

Choć ułożenia kostki brukowej można się lepiej lub gorzej nauczyć to absolutnie kluczowe jest przygotowanie podłoża. Musimy zadbać o utwardzenie gruntu, wykonanie odpowiedniego spadku, wykonanie odwodnienia liniowego, rozprowadzeniu instalacji elektrycznej, jeżeli chcemy uzyskać efekt dekoracyjny. Dzięki temu kostka nie będzie się zapadać, a woda będzie skutecznie odprowadzana poza budynek.

Dobór materiału

Prawda jest taka, że kostka kostce nierówna. Materiały są różne, mają różne właściwości, różne grubości, odporność na nacisk czy działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobrze dobrana kostka brukowa, wraz z obrzeżami zdecydowanie sprawi, że montaż będzie szybszy i łatwiejszy, a efekt bardziej trwały.

Samemu, na podstawie tylko opinii w Internecie i specyfikacji produktu trudno ocenić, czy dany materiał po wielu latach nadal będzie miał odpowiednie warunki do tego, aby nie sprawiać problemów i nadal estetycznie wyglądać. Taką wiedzę posiadają firmy brukarskie, które są na rynku od dawna i miały możliwość realizacji zleceń z wykorzystaniem produktów różnych producentów.

One Reply to “Czy warto układać kostkę brukową samemu?”

Dodaj komentarz