Straty ciepła z powodu źle zaizolowanego dachu mogą wynosić nawet 25%. Wiele materiałów termoizolacyjnych chroni przed utratą ciepła, nie wszystkie jednak mają tak dobre właściwości jak włókno drzewne, które nie tylko skutecznie izoluje, ale reguluje zdrowy mikroklimat wewnątrz budynków.

Chociaż meteorolodzy nie są zgodni w prognozach dotyczących tegorocznej zimy, posiadacze dobrze zaizolowanych domów mogą spać spokojnie, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Kluczowa dla zachowania komfortu cieplnego jest odpowiednia termoizolacja dachu, ponieważ przez jego stosunkowo dużą powierzchnię może dochodzić do znacznych strat energii cieplnej.

Optymalna ochrona

Ciepłe powietrze kieruje się zawsze ku górze i przenikając przez niedogrzane elementy konstrukcyjne, generuje straty energii. Dach jest jedną z głównych dróg ucieczki ciepła z domu, obok nieszczelnych okien i drzwi. Strata ciepła w tym miejscu może wynosić nawet 25% całości energii, którą wytwarza źródło ciepła do ogrzania domu. Dlatego aby dach spełniał swoje zadanie, nie przeciekał, ale też nie przepuszczał na zewnątrz ciepła wytworzonego w domu, konieczna jest jego poprawna izolacja. Optymalnym rozwiązaniem są płyty z włókien drzewnych, które nie tylko zabezpieczą dach przed ucieczką ciepła, ale dzięki naturalnym właściwościom, zapewnią odpowiedni klimat wewnątrz budynku.

– Poza współczynnikiem przewodności cieplnej, materiał ma również gęstość i ma również ciepło właściwe. Aby zapewnić komfort cieplny użytkownikom budynku należy wybrać materiał termoizolacyjny, który ma najlepszy stosunek tych trzech właściwości – wyjaśnia Michał Komorowski z firmy Steico. – Włókno drzewne ma niską przewodność cieplną, bardzo duże ciepło właściwe i dużą gęstość objętościową. Płyty STEICOuniversal, które są z niego wykonane, są zbliżone w akumulowaniu ciepła do prawdziwego, solidnego, masywnego drewna.

Rozwój nowoczesnego budownictwa pociąga za sobą nieustanny wzrost zapotrzebowania zarówno na nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, jak i coraz efektywniejsze materiały izolacyjne. Dzięki swoim właściwościom materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych, produkowane przez firmę Steico, są klasyfikowane jako najbardziej zbliżone do światowego ideału izolacji.

Prościej i skuteczniej

Płyty STEICOuniversal są mocowane bezpośrednio do krokwi. Taka izolacja wykonana po zewnętrznej stronie dachu sprawia, że zewnętrzna powierzchnia krokwi jest cieplejsza, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja wilgoci.

– Płyty są otwarte dyfuzyjnie, co umożliwia odparowanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz przegrody dachu na zewnątrz. Pozwoli to uniknąć w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci – tłumaczy Michał Komorowski. – Otwartość dyfuzyjna przyczynia się także do regulacji zdrowego mikroklimatu w domu.

Dzięki takiej strukturze nie ma potrzeby stosowania tzw. pustki wentylacyjnej pomiędzy płytą a izolacją cieplną wkładaną pomiędzy krokwie, co jest pracochłonnym i kosztownym zadaniem, wymaganym jednak w przypadku dachów pokrytych warstwą dyfuzyjnie zamkniętą, np. płytą OSB 3, deskowaniem i papą.

W sezonie zimowym docenimy mniejsze koszty ogrzewania, ale również poza nim płyty STEICOuniversal idealnie spełniają swoje zadanie, chroniąc poddasze przed przegrzewaniem się w miesiącach letnich.

Wykonanie termoizolacji dachu z płyt STEICOuniversal pozwala wyeliminować również inny istotny problem – hałas. Płyty chronią przed dźwiękami uderzeniowymi, jak opady deszczu oraz dźwiękami powietrznymi, np. hałasem miejskim.

Termomodernizacja

W starszym budownictwie, w którym izolacja nie jest efektywna, również można poprawić jej parametry. Większość starszych konstrukcji dachów bazuje na krokwiach o niewielkich przekrojach, np. wysokość krokwi 14-18 cm. Taka wysokość tworzy niezbyt wysoką przestrzeń do wypełnienia właściwym materiałem izolacyjnym. Dodatkowo bardzo często takie dachy są wykańczane deskowaniem i papą, czyli warstwą zamkniętą dyfuzyjnie. Wówczas pomiędzy deskowaniem a wewnętrzną warstwą izolacji cieplnej stosowana jest przymusowa pustka wentylacyjna (2-4 cm), co dodatkowo zmniejsza realną wysokość przestrzeni pomiędzy krokwiami, czyli warstwę do wewnętrznej izolacji cieplnej. Aby uzyskać odpowiednią izolacyjność termiczną dla dachu w naszej strefie klimatycznej, który spełni obecne standardy energooszczędności, należy zastosować warstwę przynajmniej 24 cm właściwej izolacji cieplnej. W przypadku niskich krokwi uzyskanie takiej grubej warstwy izolacyjnej jest niemożliwe. Rozwiązaniem jest ekologiczna płyta z włókien drzewnych STEICOspecial, która izoluje dach od zewnątrz. Jest mocowana bezpośrednio na krokwiach. Duży zakres grubości płyt (od 6 do 20 cm) pozwala optymalnie dobrać grubość do założonych wartości izolacyjnych.

– Płyty STEICOspecial wyposażone są w specjalny, szczelny profil pióro-wpust, dzięki któremu poszczególne płyty łączy się ze sobą szybko i w prosty sposób – mówi Michał Komorowski. – Prosty, dwuspadowy dach można pokryć w jeden dzień. W trakcie procesu remontowego, wnętrze domu pozostaje całkowicie czyste.

Zastosowanie płyt podpokryciowych STEICO z naturalnego włókna drzewnego  zapewnia natychmiastową ochronę przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, wiatr, promieniowanie UV.

Płyty STEICOspecial  mogą być stosowane również w przypadku nowego budownictwa.

Jak odzież termoaktywna

Innowacyjne płyty termoizolacyjne na bazie włókien drzewnych STEICOuniversal i STEICOspecial nie tylko zabezpieczają przed utratą ciepła, ale jednocześnie chronią przed deszczem i wiatrem. Specjalna powłoka hydrofobowa zabezpiecza płyty przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Można również zrezygnować z dodatkowej wiatroizolacji, ponieważ specjalny system piór-wpust zapewnia odpowiednią szczelność warstwy. Jednocześnie płyty termoizolacyjne są paroprzepuszczalne – jak dobra odzież termoaktywna. Wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz. Dzięki temu cała konstrukcja dachu jest trwale sucha i wolna od uszkodzeń spowodowanych wilgocią.

Płyty STEICOuniversal mają gęstość wynoszącą 180-270 kg/m3, natomiast w przypadku płyt STEICOspecial parametr ten osiąga od 140 do 240 kg/m3. Dzięki tak dużej gęstości płyty zwiększają komfort użytkowania domu. Przekłada się to na doskonałą izolację poddasza przed utratą ciepła zimą oraz chłodu w porze letniej. Płyty mogą do trzech miesięcy pełnić rolę pokrycia tymczasowego, zastępując w tym czasie pokrycie docelowe.

Jeszcze efektywniejsza ochrona

Idealnie zaizolowany dach to taki, który będzie chronił przed utratą ciepła w zimie, z kolei w okresie letnim zabezpieczy przed upałami. Taką efektywną ochronę zapewnią płyty z włókien drzewnych w połączeniu z matą termoizolacyjną z włókien drzewnych STEICOflex 036, która przeznaczona jest m.in. do termoizolacji pustych przestrzeni w konstrukcjach dachów. Dzięki najniższemu współczynnikowi przewodzenia ciepła pośród wszystkich znanych naturalnych materiałów termoizolacyjnych (λD=0,036 [W/(m*K)]), STEICOflex 036 otwiera zupełnie nowe możliwości izolacji obiektów w standardzie wysoce efektywnym energetycznie. Niższy współczynnik przewodzenia ciepła oznacza większą efektywność izolacyjności termicznej. STEICOflex 036 charakteryzuje nie tylko niska przewodność cieplna, ale również duża gęstość wynosząca około 60 kg/m³ i wyjątkowo wysoka zdolność do magazynowania ciepła.

Polepszona przewodność cieplna może oznaczać decydujący „plus“ na korzyść mniejszej grubości przekroju całej przegrody dachu czy ściany. W przypadku termomodernizacji niższa przewodność cieplna umożliwia natomiast jeszcze efektywniejsze wykorzystanie dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego.

Podobnie jak wszystkie materiały termoizolacyjne STEICO również STEICOflex 036 jest materiałem otwartym dyfuzyjnie oraz sorpcyjnym. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu transferem wilgoci materiały izolacyjne z włókien drzewnych STEICO zapobiegają powstawaniu wolnej wody kondensacyjnej. Konstrukcja dachu pozostaje trwale sucha i zabezpieczona.

Dodaj komentarz